Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)
banner kayit2
banner kayitliste
enez logo
GSB_mavi_-1
tsf logo_2015
 iu istanbul_universitesi_logo
TURNUVAYA KAYIT OLAN YABANCI VE ÜNVANLI SPORCULAR
kilic-bayrak-ulke-bayraklari-1-1024x983                                                                              
   
  

            FOREIGN SPORTS NAME LIST

           FIDE logo

 
Önemli Duyuru!
duyuru222

    Turnuvanın yapılacağı kampüs içerisinde konaklama yapmak isteyenlerin turnuva direktörü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.


                                      Turnuva   Koordinatörü Umut GÜNEY    
                                    Tel: +90 533 607 62 86
                                    E-Posta:  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


 
Enez Kaymakamlığı 2.Uluslararası Açık Satranç Turnuvası
enez5000Enez Kaymakamlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu'nun birlikte düzenlediği Enez Kaymakamlığı 2. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 15 - 20 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Enez Sahil Kamp Tesislerinde gerçekleştirilecektir.

Katılım ve Başvuru : 
Turnuva katkı payı olan 60 ₺  “ ENEZ KAYMAKAMLIĞININ ”’ “T.C. ZİRAAT BANKASI” (Şube Kodu: “ 0635”, Hesap Numarası: “087328505020”, IBAN: TR07 0001 0006 3508 7328 5050 20)  hesabına “Sporcu Adı-Soyadı TC Kimlik ENEZOPEN Katılım Ücreti” açıklaması ile yatırıldıktan sonra Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine dekontu da ekleyerek göndermeleri gerekmektedir.
 
ENEZ HAKKINDA 
ENEZ TARİHÇE
enez bilgiEnez, Kuzey Ege sahilinde Trakya’nın en önemli akarsuyu olan Meriç Nehrinin denize döküldüğü yerde günümüzden yaklaşık 7500 yıl önce küçük bir köy topluluğu biçiminde kurulmuştur. Kültürlerinden Anadolu kökenli oldukları anlaşılan bu topluluk, kendi kültürlerini yerel kültürler ile birleştirerek kendilerine özgü bir yaşam biçimini geliştirmişlerdir. Ayrıca bu topluluğun Anadolu kültürünü Balkanlara taşınmasında öncülük ettiği anlaşılmıştır.
 
Eski çağda Ainos adını taşıyan Enez’de, önceleri Trak kabilelerinin birleşmeleri ile Poltyobria adını alan bir şehir devletinin kurulduğu Antik çağ yazarları tarafından bahsedilmektedir. Ancak bu verimli ovada yurtlamak isteyen Kuzey Batı Anadolu bölgesinde yerleşmiş bulunan Aioller bu kenti ele geçirerek Ainos adını vermişler, bu günkü Enez’i kurmuş ve bağımsız bir devlet durumuna getirmişlerdir.

Enez Eski Çağda Taşoz Boğazından, Çanakkale Boğazına kadar olan Kuzey Ege kıyılarında korunmuş tek liman olduğundan bu bölge şehirleri arasında büyük bir önem taşıyordu. Ayrıca Meriç Nehri Enez’i zengin Trakya İnterlandına bağlamaktaydı. Bu doğal su yolu sayesinde Karadeniz’e ulaşmak mümkün olmuştur. Bundan dolayı ticaret merkezi durumuna gelen Enez Antik Çağda sanatı ve zenginliği ile ün’e kavuşmuştur.

Enez M.Ö.VI.yüzyılın sonlarında Perslerin, daha sonra Büyük İskender’in ve Romalıların hakimiyetine girmiştir. Bizanslılar zamanında Enez, İmroz ve Semendirek adalarını içine alan bir Persliğin merkezi idi. Bizans’ın sonlarında Cenovalılar şehre hakim oldular.

Enez 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in komutanı Has Yunus Bey tarafından deniz ve karadan kuşatılmak suretiyle zapt edilmiş ve Osmanlı Devletine katılmıştır. 19.YY’da önemini kaybetmeye  başlayan Enez 1953 yılına kadar bucak olarak kalmış, 1953 yılında 6068 sayılı Kanunla ilçe olmuştur.
 


Turkish Chess Federation © 2016